Zarządzanie jakością w obszarze kształcenia - KRASPiP – Krajowa Rada Akredytacyjna Szkół Pielęgniarek i Położnych

KRASPiP – Krajowa Rada Akredytacyjna Szkół Pielęgniarek i Położnych

Krajowa Rada Akredytacyjna Szkół Pielęgniarek i Położnych działa przy ministrze zdrowia.

Każda uczelnia, która chce prowadzić studia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, musi uzyskać akredytację ministra zdrowia. Minister podejmuje decyzję na podstawie rekomendacji Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych.

Do zadań KRASzPiP należy:

1. dokonywanie oceny czy uczelnia starająca się o akredytację dla kierunków pielęgniarstwo lub położnictwo spełnia standardy kształcenia określone w przepisach;
  2. przeprowadzanie wizytacji placówek i sprawdzanie wyników ich nauczania, żeby upewnić się czy szkoły spełniają standardy kształcenia;
  3. składanie wniosków do ministra zdrowia o wydanie akredytacji lub jej cofnięcie, jeśli placówka nie spełnia standardów kształcenia.

Więcej informacji o formalno - prawnych podstawach działalności KRASzPiP znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia: Krajowa Rada Akredytacyjna Szkół Pielęgniarek i Położnych (KRASzPiP) - Ministerstwo Zdrowia - Portal Gov.pl (www.gov.pl)